Divadelné storočie stopy a postoje

Od 28. februára do 4. októbra 2020 si pri príležitosti celoslovenského projektu Rok slovenského divadla 2020 môžete na druhom poschodí Bratislavského hradu pozrieť reprezentatívnu výstavu s názvom Divadelné storočie – stopy a postoje v organizácii Divadelného ústavu a Slovenského národného múzea – Historického múzea. Výstava detailne mapuje sto rokov profesionálneho divadla na Slovensku a prepája ho so súvislosťami, ktoré predchádzali jeho vzniku. Odhaľuje jeho hlavné smery, udalosti a osobnosti od začiatkov až po súčasnosť a zvýrazňuje tie kultúrno-spoločenské udalosti, ktoré najviac vplývali na jeho rozvoj.

Výstavu pripravil trinásťčlenný kurátorský tím, ktorý tvoria renomovaní teatrológovia a divadelní historici. Hlavnou kurátorkou výstavy je Zuzana Nemcová. O architektonické spracovanie výstavy sa postaral slovenský scénograf, pôsobiaci s veľkým úspechom v zahraničí, Boris Kudlička.

Praktické otázky a odpovede

Kde sa výstava nachádza a ako sa tam dostanem?

Výstava Divadelné storočie – stopy a postoje sa nachádza na 2. poschodí Bratislavského hradu. Na Bratislavský hrad sa dostanete trolejbusom (linkami 203 a 207) a vystúpite na zastávke „Hrad“.

Kedy si môžem výstavu pozrieť?

Výstava je pre verejnosť sprístupnená od 28. februára do 4. októbra 2020 každý deň okrem pondelka.  

  • Otváracie hodiny v zimnej sezóne (do 31. marca 2020): otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 hod., posledný vstup o 16.00 hod.
  • Otváracie hodiny v letnej sezóne (od 1. apríla do 31. októbra 2020): otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod., posledný vstup o 17.00 hod.

Bližšie informácie, ako aj zmeny otváracích hodín nájdete na webovej stránke SNM – Historického múzea.

Aká je cena vstupného?

Vstupné si kupujete nielen na výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje, ale na všetky výstavy v objekte Bratislavského hradu. Základné vstupné je v hodnote 10 eur, zľavnené v hodnote 4 eurá. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup do Historického múzea zadarmo. Presnejšie informácie o vstupenkách sa dozviete na webovej stránke SNM – Historického múzea.

Organizujete počas výstavy aj sprievodný program?

Áno, tešiť sa môžete na komentované prehliadky výstavy s kurátormi a iný sprievodný program, napríklad diskusie s ambasádormi Roku slovenského divadla 2020, komentované projekcie filmov, umelecký program s významnými slovenskými divadelníkmi. Všetky detaily budeme upresňovať v časovom predstihu na sociálnych sieťach Roku slovenského divadla 2020na webovej stránke špeciálne vytvorenej pre Rok slovenského divadla 2020 ().

X